504472-2023 - ÄndringSverige-Skövde: Kollektivtrafik med tåg
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tåg 2025 Västtågen
Referensnummer: VT 2025:3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en förannons om kommande upphandling.
På uppdrag av den Regionala Kollektivtrafikmyndigheten i Västra Götaland (RKM) har Västtrafik AB för avsikt att upphandla tågtrafik med trafikstart under 2025 med benämningen ”Tåg 2025 Västtågen”. Planerat att ingå är pendeltågslinjer och regionala linjer i Västsverige.
Upphandlingen kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter.
Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under sommaren/hösten 2023. Trafiken omfattar idag totalt 113 tursatta fordon samt utförs ca cirka 20,2 miljoner resor per år enligt nuvarande avtal.
Västtrafik tillhandahåller fordon. Upphandlingen omfattar drift och visst underhåll av fordonen.
Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan komma att avvika gentemot angivna områden och volymer.
Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd, slutförda förlängningsförhandlingar eller efter förhandlingar med övriga intressenter.
Västtrafik kan komma att samordna upphandlingen av dessa områden med andra trafikupphandlingar.