504491-2020 - ResultatSverige-Bromma: Specialutbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildning i Jämställdhet, Genus, Ledarskap samt Jämlikhet och Mångfald
Referensnummer: UH-2020-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80510000 Specialutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
JGL - Jämställdhet Genus Ledarskap - är en ledarskapsutbildning med fokus på jämställdhet och genus. För att kunna förstå, arbeta med och utveckla jämställdhet behöver chefer, ledare och medarbetare en gemensam grund att stå på. Utifrån denna kan var och en gå vidare och fördjupa sig, välja ståndpunkter och strategier. Utbildningen följer en fastställd kursplan, genomförs av certifierade handledare, bygger på en vetenskaplig grund och är kvalitetssäkrad. De flesta JGL-utbildningar genomförs internt i uppdragsgivarens organisation. Idag ligger konceptet inom ramen för hållbarhetsinstitutet SQILD, som både förvaltar och utvecklar JGL. Leverantören ska även hålla utbildningar för medarbetare i grupp med fokus på Jämställdhet, Jämlikhet och Mångfald (JJM).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80511000 Personalutbildning, 80570000 Personlighetsutvecklande utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen