504499-2020 - ResultatSverige-Hässelby: Parkskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkskötsel och renhållning samt vinterväghållning i Hässelby och Vällingby
Referensnummer: HV 2020/265
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77313000 Parkskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Entreprenaden omfattar parkskötsel, barmarksrenhållning, vinterväghållning på parkmark samt skötsel av plaskdammar i Vällingby. För närmare beskrivning se förfrågningsunderlaget med bilagor. Även anläggningsarbeten kan komma i fråga som tilläggstjänster.
Skötsel av strandbad (Kanaanbadet, Maltesholmsbadet, Hässelby allmänna bad och Lövstabadet) ingår inte i entreprenaden. Skötsel av plaskdammar, pumphus, duschar och dricksvattenfontäner ingår inte i entreprenaden.
AFB.32 Anbudstidens utgång
Sista dag för lämnande av anbud 22.5.2020 23:59
AFB.33 Anbuds giltighetstid
Anbud ska vara bindande till och med 6 månader efter sista anbudsdag.
Om anbudsgivare begär överprövning av upphandlingen, ska dock anbud vara bindande tills dom eller beslut i överprövningsärendet har vunnit laga kraft.
AFB.4 Anbudsöppning
Anbudsöppning utförs i enlighet med LOU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 45315100 Eltekniska installationer, 45421000 Snickeriarbeten, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen