504537-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Reparation och underhåll
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstekoncessions utomhusreklam.
Referensnummer: TND/2017:904
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tjänstekoncession där anbudsgivarens åtagande omfattar finansiering, installation och underhåll av väderskydd för kollektivtrafik, publika toaletter, väderskydd för cyklar, eblilsladdare med mera.
I utbyte mot att anbudsgivaren tillhandahåller sådana nyttigheter upplåter beställaren platser för utomhusreklam inom Solna stad. Finansiering av utrustning detta avtal omfattar sker främst genom intäkter från tredje part i form av reklamintäkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31158000 Laddningsanordningar, 31681500 Uppladdare, 44115710 Skärmtak, 44212321 Busskurer, 45213315 Byggnation av busskur, 45215500 Offentliga toaletter, 45453000 Reparation och renovering, 50760000 Reparation och underhåll av offentliga toaletter, 90690000 Klottersanering, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen