50455-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Kontorsmateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmaterial
Referensnummer: KS 2017-00666
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är uppdelad i två delar.
Del 1. Kontorsmaterial.
—Förbrukningsmaterial avsett för användning på kontor såsom kollegieblock, häften, pennor, tidskriftssamlare, brevkorgar, papperskorgar, etiketter m.m.
—Almanackor för kontor och skola.
—Förbrukningsmaterial för skolverksamhet: skriv- glos- och räknehäften, blyertspennor, lim m.m.
Del 2. Kuvert.
—Kuvert med och utan tryck.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22816000 Block, 30192121 Kulspetspennor, 30192123 Fiberpennor, 30192125 Markeringspennor, 30192130 Blyertspennor, 30193000 Pärmar, mappar o. d., 30193200 Brevkorgar och tidskriftssamlare, 30197620 Skrivpapper, 30199230 Kuvert, 30199710 Tryckta kuvert, 30199760 Etiketter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information.
De upphandlande myndigheterna är: Alvesta kommun, Lessebo kommun, Ljungby kommun, Markaryd kommun, Tingsryds kommun, Uppvidinge kommun, Växjö kommun, Älmhults kommun och Växjö Pastorat.
Följande bolag ingår i upphandlingen och blir avropsberättigade i kommande avtal: Växjöbostäder AB,
Växjö Fastighetsförvaltning AB, Värends Räddningstjänst, Växjö Energi, Wexnet AB, och Växjö Energi.
Elnät.
För mer information hänvisas till respektive kommuns webb-plats.
En upphandlande myndighet får utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, se LOU 13 kap. 2§ eller 3§.
Brott.
Enligt LOU 13 kap. 1§ ska en upphandlande myndighet utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, om myndigheten genom kontroll enligt 15 kap. eller på annat sätt får kännedom om att leverantören enligt dom som vunnit laga kraft är dömd för brott som innefattar.
1. Deltagande i kriminell organisation
2. Bestickning
3. Bedrägeri
4. Penningtvätt eller finansiering av terrorism
5. Terroristbrott eller brott med anknytning till terroristverksamhet
6. Människohandel
Genom att svara ja försäkras på heder och samvete att anbudsgivaren eller dennes ställföreträdare inte är dömd för brott enligt 13 kap 1§ lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Ekonomisk kapacitet.
1. F-skatt
Leverantören skall senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt.
2. Underleverantörer
Punkterna ovan gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar.
3. Finansiell och ekonomisk ställning
Anbudsgivaren skall ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare skall ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav.
Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter.
Utredning om en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning.
En upphandlande myndighet får begära utredning av en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning, se LOU 15 kap. § 10.
Teknisk förmåga och kapacitet.
Anbudsgivaren ska bifoga en kortfattad beskrivning av sin kapacitet att tillgodose upphandlande myndighets behov under de förutsättningar som framgår av upphandlingsdokumentet.
Anbudsgivare ska ha erfarenhet av liknande uppdrag och redovisa två referenskunder till vilka leveranser sker av motsvarande karaktär. Dessa tjänster ska ha utförts under de senaste tre åren. Med motsvarande karaktär avses posttjänster i omfattning som motsvarar det som efterfrågas i detta upphandlingsdokument.