504574-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Mölndal: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster bygg och markarbeten
Referensnummer: 18/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser 3 årigt ramavtal, med möjlig förlängning 2 + 2 + 1 år, omfattande bygg- och markprojektering, samt relaterade discipliner som el, vvs, kontrollansvarig och projektledning för Mölndal Energis produktionsanläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen