504609-2020 - ResultatSverige-Sundsvall: Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster för vissa funktionshindrade elevers resor
Referensnummer: 2019-5103-95
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser resor för elever vid riksgymnasierna för döva (RGD) och hörselskadade (RGH) i Örebro.
Rg-bidraget för hemresor kan beviljas för högst 18 stycken tur- och returresor, främst mellan elevens hem- och utbildningsort. Utöver hemresor under läsåret lämnas Rg-bidraget även för första och sista resan vid läsårets början respektive slut.
Resorna ska göras enligt billigaste alternativ med allmänna kommunikationsmedel. Hänsyn kan dock tas till restid och funktionshinder.
Under läsåret 2018/2019 var cirka 265 elever inom riksgymnasiet för döva och hörsel-skadade beviljade Rg-bidrag för resor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen