Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lånecykelsystem och stadsinformation, tjänstekoncession
Referensnummer: T2017-01424
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34430000 Cyklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads trafikkontor har för avsikt att som en tjänstekoncession upphandla ett lånecykelsystem samt stadsinformation avsett för stadens invånare och besökare.
I uppdraget ingår att finansiera, tillhandahålla, driva samt löpande administrera ett system med lånecyklar och stadsinformation i Stockholm stads innerstad och ytterstad. Uppdraget ska utföras enligt de villkor som anges i förfrågningsunderlagets samtliga handlingar samt enligt de åtaganden som därutöver följer av anbudet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34422000 Cyklar försedda med hjälpmotor, 34431000 Cyklar utan motor, 48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Information om EU-medel Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej