504656-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bilparkeringstjänster – Parkeringsservice
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelParkeringsservice
BeskrivningTjänsten omfattar att för anbuds tillhandahålla kort- och långtidsparkering mot avgift för av beställaren bestämda gästparkeringar. På parkeringsytor utomhus samt tomtmark ska Leverantören utföra parkeringsövervakning enligt ”Lag (1984:318) om kontrollavgift vid olovlig parkering” (LKOP) och hantera flyttning av fordonsvrak enligt Lag (1982:129) samt förordning (1982:198) om flyttning av fordon i vissa fall. För av upphandlande myndighet (UM) uthyrda parkeringsplatser sker övervakning av leverantör. Avgift gäller för överenskomna gästparkeringar på UM:s fastigheter. Utöver ovanstående omfattas även en applikation för mobil betaltjänst.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98351100 Bilparkeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101431:Lot:1