504752-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier
Referensnummer: KS-UH/2021:28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Kemikalier för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Anbud kan lämnas på mellan en (1) del och samtliga nio (9) delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Svavelgranulat
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad årsvolym (baserat på tidigare års kvantiteter):
Del 1 Svavelgranulat = 36 000 kilogram
Del 2 Soda (natriumkarbonat) = 10 000 kilogram
Del 3 Hypokloritlösning (natriumhypoklorit 14%) = 4 825 liter
Del 4 Salttabletter (natriumklorid för avhärdning) = 38 000 kilogram
Del 5 Celit 545 (Diatomit, filtermedia för rening) = 1 000 kilogram
Del 6 Aluminiumsulfat (flockningsmedel) = 2 000 liter
Del 7 Kaliumpermanganat = 700 kilogram
Del 8 Svavelsyra 37% = 650 liter
Del 9 Kalciumklorid (salt i flingform) = 2 000 kilogram
Del 10 Bikarbonatsoda = 2 000 kilogram
Del 11 Natronlut 25% (teknisk kvalitet) = 7 000 kilogram
Soda (natriumkarbonat)
Del nr: 2
Hypokloritlösning (natriumhypoklorit 14%)
Del nr: 3
Salttabletter (natriumklorid för avhärdning)
Del nr: 4
Celit 545 (Diatomit, filtermedia för rening)
Del nr: 5
Aluminiumsulfat (flockningsmedel)
Del nr: 6
Kaliumpermanganat
Del nr: 7
Svavelsyra 37%
Del nr: 8
Kalciumklorid (salt i flingform)
Del nr: 9
Bikarbonatsoda
Del nr: 10
Natronlut 25% (teknisk kvalitet)
Del nr: 11