504803-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Rumsklimatapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klimatanläggning
Referensnummer: Tema-2020-00125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42512200 Rumsklimatapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Denna upphandling avser anskaffning av fyra (4) klimatrum, tre (3) frysrum, och ett (1) kylrum, totalt åtta (8) rum (klimatkammare), för placering i Tema Ms nyrenoverade laboratorium på Campus Valla i Linköping. Upphandlingen omfattar fullt funktionsansvar, leverans, montage, installation och kalibrering samt tillhörande serviceavtal.
En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 2, Kravspecifikation.
Avgränsningar
Denna upphandling avser inte entreprenad av ombyggnation av laboratoriet.
Målbild
Klimatanläggningen ska vara servicevänlig och byggas med tanke på tillgänglighet. Det ska vara en robust lösning med lång livslängd avseende kylmediekrav och mjukvarustyrning vars funktionalitet inte påverkas av uppdateringar av operativsystem eller kommunikationsprotokoll på internet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315100 Eltekniska installationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av klimatanläggning som ska ersätta befintlig anläggning.
Denna upphandling avser anskaffning av fyra (4) klimatrum, tre (3) frysrum, och ett (1) kylrum, totalt åtta (8) rum (klimatkammare), för placering i Tema Ms nyrenoverade laboratorium på Campus Valla i Linköping.Upphandlingen omfattar fullt funktionsansvar, leverans, montage, installation och kalibrering samt tillhörande serviceavtal.
Upphandlad leverantör blir sidoentreprenör till byggentreprenören som genomför renoveringen i laboratoriet.