504807-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Petroleum och destillat
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RME för energiproduktion
Referensnummer: UE-2023-0607-761
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09130000 Petroleum och destillat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av RME til Umeå Energis panncentral, Backen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09130000 Petroleum och destillat, 09134230 Biodiesel, 09135000 Brännolja, 09135100 Eldningsolja
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se uppgifter i skakrav