50483-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Väte, argon, ädelgaser, kväve och syre
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flytande helium och kväve
Referensnummer: EUI 17 083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24111000 Väte, argon, ädelgaser, kväve och syre
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs universitet, Lunds universitet, Sveriges lantbruksuniversitet, Linnéuniversitetet, Karlstad universitet, Chalmers tekniska högskola AB, Örebro universitet samt Malmö universitet inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för:
Område 1 flytande helium.
Område 2 flytande kväve.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs universitet, Lunds universitet, Sveriges lantbruksuniversitet, Linnéuniversitetet, Karlstad universitet och Chalmers tekniska högskola AB inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för:
Omfattning.
Universiteten har kontinuerligt behov av flytande helium och kväve. Den årliga volymen kan dock variera beroende på förvätskarens funktion och pågående experiment, nedan lämnade volymer kan därför inte garanteras under avtalsperioden.
Under senaste helåret har följande volymer beställts:
Göteborgs universitet:ca 7 100 liter flytande heliumca 185 000 liter flytande kväve.
Lunds universitet:ca 30 000 liter flytande heliumca 330 000 liter flytande kväve.
Sveriges lantbruksuniversitet:ca 240 liter flytande heliumca 34 300 liter flytande kväve.
Linnéuniversitetet:ca 300 liter flytande heliumca 4 500 liter flytande kväve.
Chalmers tekniska högskola:ca 6 000 liter flytande heliumca 1 100 000 liter flytande kväve.
Karlstad universitet:ca 1 500 liter flytande kväve.
Örebro universitet:ca 3 000 liter flytande kväve.
Malmö universitetca 180 liter flytande heliumca 3 450 liter flytande kväve.