50502-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Bryggor och Uppställningsplatser (BoU) - Etapp BC Stockholm Arlanda Airport
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelBryggor och Uppställningsplatser (BoU) - Etapp BC Stockholm Arlanda Airport
BeskrivningProjektet kommer att utföras som en generalentreprenad med mängdkontrakt för anläggningsdelen och baseras på AB04. Bland annat följande delar ingår i entreprenaden: Befintlig teknisk försörjning rivs och ersätts med ny. Hydrantsystemet (flygdrivmedel) byts ut. Teknisk försörjning el byggs ut för att klara framtida effektbehov. Betong, cementstabiliserad asfalt och asfalt (totalt ca 100 000 m2) rivs och ersätts. Brygghus rivs och ersätts med 11 nya. Sidoentreprenader och insprängda totalentreprenader kommer att förekomma. För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelUoB - Mark- och husentreprenad Stockholm Arlanda Airport
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93083:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45213331 Byggnation av flygplatsbyggnader, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten