505085-2017 - PlaneringSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons upphandling av oljekajsarbeten.
Referensnummer: UH-2017-514
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Information om kommande upphandling.
Kajen (120 m lång) i Oljehamnen tillsammans med lossningsutrustning är i behov av ombyggnad för att förlänga livslängden och anpassa kajen för framtida större fartyg. Entreprenaden kommer i huvudsak omfatta följande arbetsmoment:
— Pålningsarbeten för dykdalb och nya mellanstöd för rörbrygga,
— Spontning för ombyggnad av kaj. Spont utgörs av både borrad pålvägg och konventionell spont,
— Betongarbeten för gjutning av ny dykdalb, mellanstöd och krönbalk,
— Smidesarbetet till nya rörstöd och gångbryggor mellan land och dykdalber,
— Utrivning av befintlig kaj och produktledningar,
— Utfyllnad i vatten mellan ny och befintlig spont för nytt hamnplan,
— Tillverkning, montering och driftsättning av nya inpumpningsled.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45236000 Markanläggning, 45223100 Montering av metallkonstruktioner, 45223200 Konstruktionsarbete, 45223210 Byggnadsverk av stål, 24000000 Kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västerås Oljehamn är belägen ca 2 km söder om Västerås centrum och ligger i direkt anslutning till Västerås industrihamn, Västra hamnen. Oljehamnen utgör en viktig förutsättning för transporter och distribution av bränsleprodukter till Mälarregionen. Huvuddelen av bränsleprodukterna pumpas in via fartyg till depåområdet som ligger ca 600 m väster om Oljehamnen. De produkter som hanteras frekvent vid kajen är bensin, diesel, etanol, eldningsolja och bitumen. Lossning av fartyg utförs idag med slangar för samtliga produkter som ansluts på fartyget.
Sjöfartsverket har påbörjat ombyggnad av Södertälje sluss som kommer möjliggöra att större fartyg kommer kunna passera slussen. Muddring i mälarfarleden och Västerås och Köpings hamnar är planerat till genomförande under hösten 2019. Hamnbassängen vid oljekajen kommer behöva fördjupas och breddas. Inför fördjupningen måste oljekajen vara ombyggd för framtida större fartyg och ökat vattendjup.
Kajen i Oljehamnen utgörs av en kajplats som är 120 m lång. Den ursprungliga kajen är byggd år 1938 och utgörs av en spontkaj. Inför en fördjupning av hamnbassängen år 1959 byggdes kajen ut med en pålgrundlagd bryggkaj utanför spontkajen. Kajen och då framförallt sponten är idag i behov av renovering tillsammans med den södra dykdalben.
Kaj tillsammans med lossningsutrustning är i behov av ombyggnad för att förlänga livslängden och anpassa kajen för framtida större fartyg. Entreprenaden kommer i huvudsak omfatta följande arbetsmoment.