505099-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Operatörstjänst och utskriftstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOperatörstjänst och utskriftstjänster
BeskrivningUpphandlingen omfattar kommunens huvudsakliga behov av Operatörstjänst och utskriftstjänst. Piteå kommuns vision för fakturahantering är att samtliga kund- och leverantörsfakturor ska vara elektroniska och upphandlar därför en Operatörstjänst som sänder och tar emot elektroniska Meddelanden mellan Piteå kommun och dess Motparter. Operatörstjänsten ska hantera kommunikation av Meddelanden via Peppol-nätverket, i första hand inom inköps- och kundfaktureringsprocesserna.
Intern identifierare24INK023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48444100 Faktureringssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelUpphandlingsmall Piteå kommun - Generell del