505151-2021 - ResultatSverige-Falun: Gaser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flytande oxygen och hyra av tankar
Referensnummer: RD20/04380
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leveranser av flytande oxygen och hyra av tankar enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser köp av flytande oxygen och hyra av tankar enligt be-skrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Upphandlingen omfattar:
• Leverans av flytande oxygen.
• Hyra av tankar med förångare för flytande oxygen inkl. drift, reparationer och underhåll.
• Eventuell ombyggnation vid byte/installation av tankar.
• Vid byte/installation skall besiktning, analyser, intrimning och provning av aktuell utrustning utföras till fullt driftfärdigt skick.
• Demontering och borttransport av vid avtalets slut.
• Dokumentation för tekniker.
• Utbildning av teknisk personal.