505214-2020 - ÄndringSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av hissar
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift-och underhållsentreprenad, Hissobjekt Driftområde Frescati inkl. Kista
Referensnummer: Hiss DU 10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
R upphandling av en leverantör (L) som ska utföra driftåtgärder, avhjälpande underhåll och planerat underhåll samt svara för beredskap och jourtjänst åt Akademiska Hus (B).
Akademiska Hus genomför för tillfället sexton (16) upphandlingar för respektive driftområde och omfattar totalt ca: 1 100 hissobjekt. Se separata upphandlingar som annonseras via Tendsign.
Nivån på åtagandet benämns i hissbranschen som "Fullserviceavtal". Kontraktsarbetena omfattar även mindre uppdateringsarbeten av hissobjekt.
Entreprenadens omfattning
För mer information om entreprenaden, se fullständigt förfrågningsunderlag.