505234-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Kapitalförvaltning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kapitalförvaltning
Referensnummer: UH-2020-163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79910000 Kapitalförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstingens ömsesidiga försäkringsbolag (Löf) har för avsikt att upphandla diskretionär kapitalförvaltning. Löf har för närvarande ett förvaltat kapital som uppgår till ca 13 miljarder men Löf garanterar ingen specifik volym och garanterar ej heller faktisk allokering.
Löf avser att teckna avtal med en (1) leverantör för uppdraget.