50538-2017 - ResultatSverige-Eskilstuna: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skidåkaren 2, Spångagården Torshälla, vård och omsorgsboende – tillbyggnad.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Eskilstuna.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Objektet avser tillbyggnad av Spångagården. Tillbyggnaden innehåller 20 st. boenderum, tillagningskök och gemensamma utrymmen.
BTA tillbyggnad: ca 2 600 m²,
Behandlad tomtarea: ca 5 800 m².
Krav på social hänsyn ställs i denna upphandling.
Entreprenören ska i anbudet kort beskriva hur arbetet inom social upphandling ska hanteras i projektet.
Beträffande optioner se AFD.1.
Objektets läge:
Objektet är beläget i kv. Skidåkaren 2 i Eskilstuna kommun.
Adress: Germundsgatan 39, SE-644 30 Torshälla.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.