505459-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-FALUN: Miljötjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krondroppsnätet
Referensnummer: 502-17014-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Dalarna län kommer att genomföra en direktupphandling enligt LOU 19 kap.13 § utan föregående annonsering, avsikten är att ingå avtal med IVL Miljöinstitutet AB, orgnr 556116-2446. Med den bakgrunden genomförs frivillig förhandsinsyn. Detta innebär att vi har en frivillig avtalsspärr om minst tio dagar från annonsens publicering. Uppdraget Krondroppsnätet innefattar miljöövervakningsinsatser. Då det är många olika typer av mätningar som utförs inom krondroppsnätet är det en förutsättning att utföraren har metoder, utrustning, analysmöjligheter och erfarenhet av alla.
Utvecklingen av och mätningarna inom krondroppsnätet har sedan 1980-talet bedrivits i IVL:s regi och IVL har också utvecklat metoder och modeller. Genom de långvariga och kontinuerliga mätserier som genererats, där samma metoder använts, möjliggörs även studier av långsiktiga trender vilket är ett viktigt syfte med krondroppsnätet. Det är därför av stor vikt att dessa långsiktiga mätserier bibehålls.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90731400 Övervakning och mätning av luftföroreningar, 90732600 Mätning och övervakning av jordföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen