505564-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Yrkesvägledning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkes-och studieförberedande moduler 2020
Referensnummer: Af-2020/0024 9379
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79634000 Yrkesvägledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Insatsen syftar till att ge individuella, kompletterande studie- och yrkesvägledande insatser för att ge deltagaren förutsättningar för fortsatta studier eller anställning. Det kan exempelvis ske genom att utifrån deltagarens mål få studie- och yrkesvägledning och yrkespraktik. Den övergripande målsättningen med Yrkes- och studieförberedande moduler är att deltagaren efter genomförd insats har fått en klar inriktning mot framtida studier och yrke. Med en klar inriktning avses här två (2) konkreta och realistiska studie- och yrkesval.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79998000 Coachning, 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av Yrkes- och studieförberedande moduler 2020 med diarienummer Af-2020/0024 9379
Allmän orientering
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av Yrkes- och studieförberedande moduler 2020, 50 leveransområden med diarienummer Af-2020/0024 9379.
Beskrivning av kontraktsföremålet
Yrkes- och studieförberedande moduler är en individuellt anpassad insats av vägledande och yrkesorienterande karaktär där det ska vara ett tydligt fokus på att deltagarens tid leder till fortsatta studier alternativt direkt till anställning. Förutsättningarna ges bland annat genom fördjupad studie- och yrkesvägledning för att deltagare ska få väl underbyggda och realistiska studie-/yrkesval. Insatsen består av 10 valbara moduler som sätts samman utifrån deltagarnas individuella behov och mål.
Bakgrund
Ett av Arbetsförmedlingens strategiska mål är att matcha arbetssökande till jobb genom utbildning. Det finns hos Arbetsförmedlingen en stor grupp arbetssökande som är i behov av förberedande, kompletterande och vägledande insatser inför en etablering på arbetsmarknaden. Nyttjandet av vägledning behöver öka för att kunna motivera, stärka och rekrytera arbetssökande med behov av utbildning till yrken där det råder brist på arbetskraft. Arbetsförmedlingen avser med denna upphandling tillgodose behovet av vägledning mot studier och/eller arbete genom att upphandla en förberedande utbildning med studie- och yrkesvägledande insatser. Förberedande utbildning är individuellt anpassade insatser av vägledande, orienterande eller rehabiliterande karaktär.
Pågående avtal för Yrkes-och studieförberedande moduler för aktuella leveransområden kommer att ha avslutats senast 31 oktober 2020. Arbetsförmedlingen har konstaterat ett fortsatt behov och bedömt att den ska upphandlas på nytt.
Utbildningens syfte och mål
SyfteInsatsen syftar till att ge individuella, kompletterande studie- och yrkesvägledande insatser för att ge deltagaren förutsättningar för fortsatta studier eller anställning. Det kan exempelvis ske genom att utifrån deltagarens mål få studie- och yrkesvägledning och yrkespraktik.
MålsättningDen övergripande målsättningen med Yrkes- och studieförberedande moduler är att deltagaren efter genomförd insats har fått en klar inriktning mot framtida studier och yrke. Med en klar inriktning avses här två (2) konkreta och realistiska studie- och yrkesval.
Ramavtalsperiod och optioner
Arbetsförmedlingen avser att teckna ramavtal med option under en sammanlagd avtalstid på högst 18 månader. Ramavtalet träder i kraft den dag då det undertecknats av båda parter och gäller i 12 månader framåt. Arbetsförmedlingen äger rätt, men är inte skyldig, att sedan förlänga ramavtalet med upp till sex (6) månader med oförändrade avtalsvillkor.
Beslut om förlängning sker separat för varje leveransområde. Arbetsförmedlingen meddelar leverantören skriftligt om rätten till förlängning avses att nyttjas, senast fyra (4) månader före innevarande avtalstids utgång.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara Arbetsförmedlingen tillhanda senast: 2020-06-08 23:59