505589-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Grafisk formgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsbyråtjänster
Referensnummer: 19/84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar grafisk produktion. Det innefattar till exempel grafisk formgivning av trycksaker, grafiskt material till digitala kanaler, originalarbeten, illustrationer, animerad film etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende kommunikationsbyråtjänster.
Jönköpings kommun har en kommunikationsavdelning och bolag som producerar informationsmaterial av varierande slag. Kommunen har egen kompetens inom flera områden som upphandlas. Målet med upphandlingen är att skapa avtal som täcker upp det behov som kommunikationsavdelningen inte har möjlighet att producera själva.
Omfattning
Olika typer av kompetenser krävs beroende på vilken typ av tjänst som avropet avser. I varje enskilt avrop kommer beställaren tydligt att beskriva vilken typ av tjänst det enskilda avropet avser samt vilken kompetens man önskar.
Beställaren förbehåller sig rätten att vid behov av specialistkompetenser göra andra upphandlingar utanför ramavtalet. Exempel på detta kan vara uppdrag som är av mer strategisk karaktär.
Upphandlingen omfattar inte webbutveckling och foto/film (animerad film ingår i upphandlingen).
Uppskattat värde
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 4 500 000 kr. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Avtalets takvolym är 5 500 000 kr.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.