505591-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård (Städ) för Stenungsundshem
Referensnummer: 2022-788
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stenungsundshem AB förvaltar cirka 2059 lägenheter och enstaka kommersiella lokaler. Uppdraget omfattar städning av trapphus, entréer, tvättstugor, källargångar och andra allmänna ytor i beställarens fastigheter. Ytterligare städarbeten i anslutning till detta kan komma att ingå i uppdraget.
Upphandlingen är uppdelat på två (2) anbudsområden:
Förvaltningsområde 1 och förvaltningsområde 2.
Varje anbudsområde utvärderas var för sig.
Historisk volym för hela avtalet beräknas till 2 000 000 kr per år.
Planerad avtalsstart är 2023-01-01 .
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Förvaltningsområde 2
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument.