505651-2019 - ResultatSverige-Strängnäs: Behandling av data
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tjänst för verifiering av information
Referensnummer: 19Si1799
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72310000 Behandling av data
II.1.4.
Kort beskrivning
Spelinspektionen har behov av att från publika källor verifiera uppgifter om den koncernstruktur som licenssökanden ingår i, bolagsinformation och ägarbild. Detta gäller såväl styrelsers sammansättning, ledandebefattningshavare i bolagen och var bolagen har sitt säte. Av informationen ska bl.a. framgå vilka som är de verkliga huvudmännen. Förfrågningar kommer i första hand avse bolag med säte företrädesvis utanför EU.
Myndigheten har behov av att verifiera lämnad information och ibland göra fördjupade granskningar av licenssökande/licenshavare och fysiker som är ägare, styrelsemedlem eller ledningsperson hos licenssökanden/licenshavaren. Informationen ska myndigheten kunna få fram själv genom användning av webbtjänst/databas eller dylikt (exempelvis genom användarlogin).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen