Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larm & Bevakningstjänster
Referensnummer: UHN.2022.83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 75240000 Tjänster för allmän säkerhet, lag och ordning
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun och VKIAB ( VKIAB= Värnamo kommunala industrifastigheter AB ) behov av mottagande av larm till bevakningsföretagets larmcentral, bevakningstjänster, ordningsvakter för fastighetsbevakning, utryckningar på inbrottslarm, överfallslarm, rondering, parkeringsövervakning mm.
Idag finns även avtal med SOS vad gäller larmmottagning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75240000 Tjänster för allmän säkerhet, lag och ordning, 31625000 Inbrotts- och brandlarm, 31625200 Brandlarmssystem, 31625300 Inbrottslarmssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Värnamo kommun samt VKIAB.