Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kiosk Malmö Airport
Referensnummer: SDA 2021-00925
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska bedriva en (1) kiosk som tillhandahåller ett utbud enligt sortiment beskrivet i kravspecifikationen, placerat på Malmö Airport. Kiosken ska bedrivas av ett väletablerat rikstäckande varumärke. Koncessionshavaren ska inneha ett bonusprogram i form av en applikationslösning till kundens mobila klient(er) samt aktivt arbeta med olika erbjudanden i kioskerna/service-butikerna samt i egna kanaler. Koncessionshavaren ska ha möjlighet att erbjuda kunderna en self-service funktion i form av snabbkassa eller liknande lösningar. Konceptet skall därtill vara tydligt profilerat på take away för de måltidslösningar som erbjuds.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55900000 Detaljhandelstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Koncessionshavaren ska bedriva en (1) kiosk som tillhandahåller ett utbud enligt sortiment beskrivet i kravspecifikationen, placerat på Malmö Airport. Kiosken ska bedrivas av ett väletablerat riktäckande varumärke. Koncessionshavaren ska inneha ett bonusprogram i form av en applikationslös-ning till kundens mobila klient(er) samt aktivt arbeta med olika erbjudanden i ki-oskerna/service-butikerna samt i egna kanaler. Koncessionshavaren ska ha möj-lighet att erbjuda kunderna en self-service funktion i form av snabbkassa eller lik-nande lösningar. Konceptet skall därtill vara tydligt profilerat på take away för de måltidslösningar som erbjuds.