505688-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Avfallstunnor
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallskärl
Referensnummer: 20/153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte
Avtalet har som syfte och mål att Tekniska verken i Linköping AB (publ) ska ha tillgång till kvalitativa och långlivade avfallskärl anpassade för skandinaviska förhållanden med fokus på cirkulärtänk.
Omfattning
Upphandlingen avser avfallskärl i olika storlekar till B verksamheter samt reservdelar och återtag av uttjänta produkter.
B uppskattar behov av kärl till 100 - 500 st per år fördelat på olika storlekar (även större beställningar kan bli aktuellt).
Upphandlingen avser ingåendet av ett ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39224340 Soptunnor, 44613400 Förvaringsbehållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser avfallskärl av olika storlekar (140, 190, 370 samt 660 liter primärt) samt reservdelar.