Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöindex och administrera miljöincitament
Referensnummer: 19-02699
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60640000 Sjöfartstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket upphandlar ett miljöindex för fartyg för att erhålla kontinuerlig tillgång till tredjepartsverifierad data i Sjöfartsverkets system för farledsavgifter. Miljöindexet som upphandlas ska vara utformat på ett sådant sätt så att miljöpåverkan minskar från de fartyg som ansluter sig.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90712000 Miljöplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen