Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grupp-, konferens- och resetjänster
Referensnummer: KLF 2018/1532
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå kommun ska genomföra en upphandling avseende resebyråtjänster.
Syftet med upphandlingen är att erhålla en ändamålsenlig, miljövänlig och kostnadseffektiv hantering av koncernens grupp- och tjänsteresor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen