505825-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal entreprenadarbeten inom 13 olika discipliner, för SFV Djurgården, Teatrarna & Ulriksdal.
Referensnummer: 2486/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för entreprenadarbeten inom 13 olika discipliner:
Byggnadsarbeten, Plåtarbeten inkl snöskottning, Målningsarbeten, Ventilationsarbeten, VS-arbeten, El-arbeten, Sten-, mur- & putsarbeten, Mark- och anläggningsarbeten inkl arboristarbeten, Lås, Glasmästeri, Kyla (värmepump/styr), Brand och Fönsterrenovering.
Ramavtalen avser tre fastighetsområden inom SFV; Djurgården, Teatrarna och Ulriksdal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521100 Lås, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45112000 Grävning och schaktning, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45236000 Markanläggning, 45261213 Läggning av takplåt, 45261310 Plåtslageri, 45262320 Putsning och avjämning, 45262500 Murning och tegelläggning, 45262510 Stenarbeten, 45262690 Renovering av byggnader, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45343000 Installation av brandskydd, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45421132 Montering av fönster, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45441000 Glassättning, 45442110 Målning av byggnader, 45442121 Målning av byggnadsverk, 45442180 Ommålning, 45453000 Reparation och renovering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50720000 Reparation och underhåll av centralvärme, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen