505862-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sala: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskintjänster och yrkesarbetare
Referensnummer: 2018/512
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för entreprenadmaskintjänster. Upphandlingen är uppdelad i flera avtalsområden där varje område utgörs av en maskinkategori.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera avtalsområden. Anbudsutvärdering och kontraktstilldelning sker per område. Upp till tre leverantörer antas för varje avtalsområde.