505973-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxitjänster
Referensnummer: 23.3-972-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av statligt ramavtal för taxitjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 82 MSEK exklusive moms per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande Ramavtal för juni-dec 2019. Vidare grundas den uppskattade omsättningen på information som Avropsberättigade inkommit med gällande uppskattat behov. Kammarkollegiet garanterar inte någon försäljningsvolym eller liknande.
Taxitjänster får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 490 MSEK exklusive moms under Ramavtalets löptid.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2023-06-03, om upphandlingen inte blir föremål för överprövning, och löper därefter under en period av högst 48 månader.
Kammarkollegiet kommer att tilldela Ramavtal till två (2) Ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Myndigheter under regeringen är berättigade att genomföra Avrop med stöd av förordningen (1998:796) om statlig inköpssamordning.
Myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ enligt 1 kap. 18 § och 22 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), deltar med stöd av att de har lämnat bekräftelse till Kammarkollegiet på att de önskar vara Avropsberättigade.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår. Enstaka ord i anbudet kan vara på engelska, danska eller norska. Vad gäller certifikat och jämförbara handlingar kan enstaka meningar vara på engelska, danska eller norska.
Kammarkollegiet använder sig av upphandlingsverktyget Mercell TendSign, som ägs av Mercell Commerce AB, för hantering av upphandlingsdokumenten och anbud. Anbud kan därför inte lämnas på annat sätt, exempelvis via e-post. Rättelse av fel, förtydligande och komplettering kan dock ske enligt Kammarkollegiets senare instruktioner.
Kammarkollegiet godtar inte parallella anbud. Om en anbudsgivare inkommer med flera anbud kommer Kammarkollegiet anse det senast inkomna under anbudstiden som det giltiga anbudet.
Sista tidpunkt för att lämna anbud är 2022-10-14 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas fattas under fjärde kvartalet 2022.