Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncession av cafe på GOT Landvetter
Referensnummer: SDA 2019-00496
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett Café på Göteborg Landvetter Airport. Koncessionshavaren ska bedriva ett café placerat på Göteborg Landvetter Airport Verksamhetens signum ska vara dess egenrostade kaffe och caféet ska erbjuda ett brett sortiment av olika varianter av kaffe till både sort och tillagning. Till kaffet ska det serveras egentillverkade enklare maträtter (kalla och varma) samt diverse bakverk. Utöver kaffe ska det även serveras andra varma och kalla drycker som ska kunna intas i en välkomnade och rogivande miljö.För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55330000 Kafeteriaverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett Café på Göteborg Landvetter Airport Koncessionshavaren ska bedriva ett café placerat på Göteborg Landvetter Airport Verksamhetens signum ska vara dess egenrostade kaffe och caféet ska erbjuda ett brett sortiment av olika varianter av kaffe till både sort och tillagning. Till kaffet ska det serveras egentillverkade enklare maträtter (kalla och varma) samt diverse bakverk. Utöver kaffe ska det även serveras andra varma och kalla drycker som ska kunna intas i en välkomnade och rogivande miljö.
Koncessionsinnehavaren är ett litet eller medelstort företag