506111-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult upphandling Management, Marknad, Miljö, Produktion och Hållbarhet
Referensnummer: 19/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköping Energi AB (JEAB, Beställaren) önskar ansökan/anbud för olika inhyrning av konsulter i företagets verksamhet. Vi definierar konsult som en resurs med kunskap som vi inte har i företaget.
Konsultuppdragen innebär att Beställaren ger konsulten i uppdrag att utföra vissa immateriella tjänster. Uppdraget kan vara tidsbestämt och det kan gälla ett projekt med en definierad start och slut. Uppdrag definieras av Beställaren vid avropstillfället. Antigen kan uppdrag innebära att Beställaren avropar en leverans eller flera delleveranser inom ett avgränsat projekt. Uppdrag kan även avse löpande leveranser över tid då uppdraget fordrar kontinuitet från en och samma leverantör för hela uppdraget. Beställaren kan således paketera flera tjänster som ett och samma uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71351910 Geologi, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79342000 Marknadsföring, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning, 79420000 Managementtjänster, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren beskriver sitt behov övergripande med hjälp av till exempel uppskattad volym över tid i Bilaga 1. Vid avropstillfället ska Beställaren beskriva det mer detaljerat och även ange under vilken tidsperiod som aktuellt avropsavtal och eventuella förlängningsmöjligheter kommer att gälla.
Upphandling avser ramavtal för merparten av företagets behov av konsulttjänst inom Management, Marknad, Miljö, Produktion och Hållbarhet område i Jönköping län. För att klara framtidsutmaningar är konsultstöd avgörande och de konsulter som anlitas bjuds in att vara medspelare och drivande i utformningen av regionens framtida infrastruktur för ett gott samhälle. Ambitionen med den upphandling är att skapa attraktiva och användarvänliga ramavtal som gynnar både marknaden och Beställaren.
Vår avsikt är att teckna ramavtal med flera leverantörer inom varje kompetensområde med rangordning enligt utvärderingskriterier. Rangordningen avgör vilka leverantörer som i första hand får presentera sina kandidater vid ett avrop. Rangordningen kan ändras under avtalstiden beroende på hur väl leverantörer som är rangordnade som nr 1, 2 eller 3 klarar att leverera kandidater som antas.
I de fall vi har nya behov inom ett konsultområde som vi inte efterfrågat vid upphandlingen eller att kompetensprofilen för ett avrop avviker kraftigt från det leverantören lämnat pris på kommer en faktorpristabell kopplas till ramavtalet. Relationen mellan en konsults ”månadslön” och vad konsultföretaget får debitera i timkostnad regleras av tabellen. (se punkt 3.3.3.2)
Givetvis måste det nya behovet ligga inom konsultföretagets normala kompetensområde för att ovanstående metod för prissättning blir aktuell.