50617-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal Robotar
Referensnummer: A648.451/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Målsättningen med upphandlingen av ett Ramavtal gällande service/support/underhåll av Robotar Sias Xantus av Modell 440H- är att kunna säkerställa en störningsfri produktion av kemiska analyser och dna-analyser där aktuella robotar fungerar utan längre driftsstopp eller större störningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50410000 Reparation och underhåll av mät-, test- och kontrollapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet som nu upphandlas, ska förse polismyndigheten med opartiskt, oberoende tjänster med säkra leveranser av serviceåtgärder.