Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Stiftelse
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Formgivare
Referensnummer: UH-2021-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Utställningen “människan i Norden” kommer att beskriva vardagslivet i Sverige ur ett nordiskt och globalt perspektiv över ca 500 år baserat på museets arkiv och samlingar i samarbete med externa forskare. Ett huvudtema i utställningen är den nordiska naturen, de fyra årstiderna, väder och oväder. Dessa skall ge ett ramverk till de olika epokerna och tematiken som lyfts fram.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den fasta kontraktssumman är 1 650 000 SEK