506188-2018 - ResultatSverige-Eskilstuna: Managementtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
K0062.002 Generalkonsultuppdrag Region Öst - Stockholms län
Referensnummer: 3167/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79420000 Managementtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För framdrift och genomförande av utrednings- och projekteringsarbete så upphandlas för investeringsenheten nord i Region Öst ett generalkonsultuppdrag.
Konsulten ska bemanna och samordna en eller flera projektorganisationer med all den kompetens och sakkunskap som det enskilda projektet kräver i fråga om komplexitet och som byggherren finner nödvändig för projektets genomförande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen