506255-2021 - ÄndringSverige-Sävsjö: Undervisning och utbildning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vuxenutbildning på grundläggande och gymnasial nivå - Distans
Referensnummer: 21/069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utbildning på distans, grundläggande gymnasial vuxenutbildning, kurser, prövning och validering för succesiva avrop under avtalstiden.
Vid Komvux i Sävsjö erbjuds kommunal vuxenutbildning inklusive Sfi och Särvux samt studie- och yrkesvägledning riktad mot vuxenstuderande. Svenska för invandrare samt Särvux bedrivs i egen regi.
Därutöver erbjuds Yrkesutbildningar i samverkan med gymnasieskolan i Sävsjö kommun samt genom samarbete inom Regionalt YrkesVux.