50626-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Utbildning och simulering: luftfartyg, robotar och rymdfarkoster
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IOS Course
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 20: Utbildnings- och simuleringstjänster på försvars- och säkerhetsområdet
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
New frame agreement for training of simulator instructors for HKP15 (A109LUHS) which is a Swedish configuration of helicopter A109.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80650000 Utbildning och simulering: luftfartyg, robotar och rymdfarkoster, 80650000 Utbildning och simulering: luftfartyg, robotar och rymdfarkoster
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 463 164,00 EUR
exkl. moms