506266-2022 - ResultatSverige-Göteborg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tjänsteplattform avseende digital tvilling
Referensnummer: 20/86
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tjänsteplattform avseende digital tvilling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212211 Programvaruutvecklingstjänster för plattformskompatibilitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Akademiska Hus har för avsikt att upphandla en tjänsteplattform. Tjänsteplattformen ska lagra och
hantera Akademiska Hus digitala representationer av byggnader och övrig data, även benämnt som
digitala tvillingar. Tjänsteplattformen ska vara del av ett digitalt ekosystem, och möjliggöra att
information från andra system såsom driftinformation, sensordata, lokalbokningssystem etcetera i
kombination med den digitala tvillingen kan analyseras, visualiseras och utgöra grunden för utveckling
av tjänster.
Akademiska Hus är således i behov av en teknisk lösning för en tjänsteplattform samt en leverantör som har förmågan att leverera tjänster och funktionalitet kopplat till tjänsteplattformen.
För mer detaljerad beskrivning av Akademiska Hus behov se Bilaga 1 Behovsbeskrivning.