506362-2018 - ResultatSverige-Luleå: Konsulttjänster för marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internationella etableringstjänster - Europa
Referensnummer: UH-2018-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Investeringar i Norrbotten ABs uppdrag är att vara en aktiv part i systemet för investeringsfrämjande åtgärder. Uppdraget blir därmed att medverka till att få etableringar och investeringar till Norrbottens län, allt för att skapa fler arbetstillfällen i regionen. För mer info, se www.investinnorrbotten.se.
Syftet med denna upphandling är att, av en leverantör, upphandla internationella etableringstjänster i första hand i länderna Tyskland, Nederländerna, UK, Finland och Norge. Önskvärt är således, att samme anbudsgivare kan erbjuda dessa tjänster åtminstone i samtliga ovan angivna länder, men gärna på ytterligare Europa-marknader då sådana behov kan komma att uppstå. Uppdraget handlar grovt om att vara behjälplig i identifiering och bearbetning av företag som medverkar till direktinvesteringar och/eller etableringar i Norrbotten.
Omfattningen kommer att styras av verksamhetens innehåll.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen