506441-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larm och bevakningstjänster.
Referensnummer: 2017/KSUH 0151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser bevaknings-/ larmcentralstjänster samt kameraövervakning via larmcentral för Tyresö kommun samt Tyresö bostäder.
Den huvudsakliga leveransen av bevakningstjänster avser bevakning utförd av väktare med bil, men även väktare stationerad i Tyresö kommunhus efterfrågas.
ALLMÄN ORIENTERING.
Tyresö Kommun och Tyresö Bostäder inbjuder Er att lämna anbud avseende Larm och bevakningstjänster enligt förutsättningar och villkor i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Tyresö kommun, med cirka 46 000 invånare, är en storstadsnära kommun med hav och natur inpå knuten. Här finns ett stort utbud av fritidsaktiviteter, skolor, förskolor och service, vilket tillsammans gör Tyresö till en attraktiv ort att bo i, 20 minuter från Stockholm city.
Läs mer om Tyresö på kommunens hemsida www.tyreso.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen