Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskriftshantering.
Referensnummer: 2017-3595
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Information om upphandlingen.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kriminalvårdens behov av utskriftshantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30123000 Kontors- och företagsmaskiner, 79500000 Kontorshjälp, 79520000 Reprotjänster, 79521000 Kopieringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kriminalvårdens behov av utskriftshantering. Upphandlingen består av två anbudsområden, anbudsområde 1 avser ett tjänste- / funktionsuppdrag avseende utskriftshantering (eng. "Managed Print Services") och anbudsområde 2 avser köp av utskrifts- och kopieringsutrustning med tillhörande tjänster. Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud i valfritt antal anbudsområden. Kriminalvården kommer tilldela avtal till den leverantör vars anbud är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet utifrån samtliga inkomna anbud i denna upphandling oavsett vilket anbudsområde det tillhör. I anbudsområde 2 ska dock anbudsgivaren leverera en nyckelfärdig lösning men där driftsansvaret kommer att åligga Kriminalvården.