506457-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal förläggning av el och opto
Referensnummer: Elnät21/0327
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för förläggning av el och opto med tillhörande tjänster. Arbetena omfattar nyexploateringsområden samt drift- och underhållsarbeten på ledningsnätet.
Arbetena omfattar huvudsakligen:
kabelgravsarbeten med schaktning,
förläggning av el och opto,
fiberarbeten, fiberblåsning, klenkanalisering,
inmätning,
bergssprängning,
kabelplöjning,
kabeldragning och uppsättning av tillhörande kabelskåp,
återställning av mark,
schaktning och grundläggning för nätstationer,
arbete med kabelpåskjutare/vinsch,
rasering av befintligt nät
Inkoppling och driftsättning av elnätet utförs av Beställarens egen personal och ingår således inte i ramavtalet.
Rena installationsentreprenader gällande fiber ingår inte i ramavtalet. Dvs fiberinstallationer som inte innefattar förläggning eller grävning i mark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 360 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen