506479-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avliden
Referensnummer: 2021-68
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar kommun ska upphandla transport av avliden. Upphandlingen omfattar även Region Kalmar, Emmaboda, Borgholm, Torsås och Mörbylånga kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98371000 Begravningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen