506533-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Merkuriusgatan 75 ny förskola
Referensnummer: 230-0194/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av en sex avdelningars förskola samt rivning av befintlig förskola. Den befintliga förskolan innehåller två avdelningar samt är den fasta punkten för den mobila avdelningen s.k. förskolebussen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen