Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koronar angio och PCI-produkter.
Referensnummer: 2017-145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av Koronar angio och PCI-produkter avser användas till hehandling av skador och sjukdomar i kärl hos människa. Efterfrågas här gör SC-ballonger, NC-ballonger, Läkemedelsballonger, Läkemedelsstent, Diagnostik kateter, Guidekateter samt PCI ledare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förendast en del
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Pos 1 SC-ballonger och Pos 2 NC-ballonger.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33141210 Ballongkatetrar, 33141200 Katetrar