Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gångtunnel under Ulvsundavägen
Referensnummer: T2020-02283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en entreprenad för mark- och konstruktionsarbeten för ny gång- och cykelanslutning från Dartanjangs gata i Annedal till planerad tvärbanehållplats i Solvalla, genom Solvalla koloniområde och i tunnel under Ulvsundavägen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221243 Byggnation av gångtunnel, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen