506675-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS avseende Stödboende och Hem för vård eller boende (HVB) vuxna
Referensnummer: 19/188
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen görs som ett dynamiskt inköpssystem där leverantörer kan komma in med sin ansökan och efter godkännande få möjlighet att lämna anbud i kommande avrop under 2020-2025. Upphandlingen omfattar följande:
Avrop av stödboende för ungdomar och ensamkommande.
Avrop av HVB vuxna med undantag för missbruk som finns reglerat i separat avtal.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) tillsammans med Habo och Mullsjö kommuner inbjuder (Leverantör) att ansöka om att delta i ett dynamiskt inköpssystem (DIS) för:
Stödboende
Hem för vård eller boende (HVB) för vuxna.
Ansökan och avslutning sker löpande under en period på fem (5) år med start 2021-11-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Avtalet omfattar:
Stödboende för barn och unga i åldern 16-20 år som avses i 6 kap 1 § SoL (socialtjänstlagen)Hem för vård eller boende (HVB) för vuxna som avses i 6 kap 1 § SoL och gäller personer som fyllt 18 år och äldreOm Leverantören bedriver hälso- och sjukvård i sin verksamhet, ska anmälan ha skett till vårdgivarregistret.
Antal årsplaceringar inom Jönköpings kommun (Habo och Mullsjö kommuner specificeras ej)
Stödboende omfattade under 2019 ca 15 årsplaceringar.Hem för vård eller boende (HVB) för vuxna omfattade under 2019 ca 55 årsplaceringar.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.